Sheep Competitions - Australian Sheep and Wool Show


Sheep Competitions

Join us in the champions' arenas as the Australian Sheep & Wool Show brings together some of the world's best breeders of prime lamb and wool genetics. With around 3000 sheep from five states on show and vying for the champion ribbons for each breed, this is the national benchmarking event to be at.

Classes range from supreme prime lamb and supreme long wool, plus industry standard-setters such as the Merino National Pairs and the National Fleece competition, and we also welcome black and coloured sheep classes, as well as Angora goats, cashmere and mohair.

Sheep entries close
Friday June 14th at 4:30pm

Click here for Sheep & Goat Entries

2024 Judges

 

Breed

Judges

Breed

Judges

Australian White

Nick Laurence

Ultrafine Mo & Poll

Geoff Phillips

Border Leicester

Jeff Sutton

Superfine Mo & Poll

Murray Power

Black & Coloured Sheep

Belinda Amess

Fine Mo & Poll

James Collins

Black & Coloured Fleece

John McGrath

Fine/Medium Mo & Poll

Russell Jones

Charollais

Paul Brown

Medium Horns

Warick Kopp

Cheviot

John Armstrong

Medium Poll Judge

Wayne Button

Corriedale - Rams

Peter Blackwood

Strong Mo & Poll

Rick Keogh

Corriedale - Ewes

Bruce Hamblin

All Purpose Wool & Champions Judge

Simon Coutts

Corriedale - Shorn

Charlotte Cain

All Purpose Classes Meat Judge

Tania King

Corriedale - Schools & Novice Classes

Trent Oats

Associate Judges

Kasey Shields

Corriedale - Junior Judging

Kate Methven, Trent Oats

 

Ava Harris

Dohne

Dries Pienaar

Poll Dorset

Finlay McDonald

 

Jan van der Walt

SAMM's

Cameron MacPherson

 

David Berrell

Shropshire

John Harbour

 

Tegan Falkner

Southdown

Ian Gilmore

Assoc. Judge

Kylie Fotuaika

Suffolk Sheep

Chris Badcock

Dorper

Christo Harmse

Breed

Judges

Dorset Down

John Harbour

South Suffolk

Jill Noble

Dorset Horn

Patrick Flanagan

White Suffolk

Andrew Lakin

English Leicester

Ian Christie

Texel

Elizabeth Russell

Hampshire Down

Elizabeth Russell

Ultra White

Ian Gilmore

Lincoln

Stuart Richardson

Wiltshire Horn

Jill Noble

Polwarth

Ike Ashby

Wiltipoll

Gavin Wall

Jnr Judge

Maxine Walker

Valais Blacknose

Roger Wilkinson

 

 

 

 

SHORT WOOL, SUPREME AND GROUP

TBC….

LONG WOOL, SUPREME AND GROUP

Jeff Sutton

 

 

 

Bruce Hamblin

 

 

 

Ike Ashby

 

 

 

 

CLEANSKIN, SUPREME AND GROUP

Jill Noble

BRITISH BREEDS GROUP

Jeff Sutton

 

Nick Lawrence

 

Elizabeth Russell

 

Christo Harmse

 

Ian Christie

 

 

 

 

SCHOOLS INTERBREED

Charlotte Cain

 

 

 

 

Tickets

Children 15 and under are FREE

Tour groups of 20 or more - $15.00 per head (Please contact our office via email ceo@sheepshow.com)


Events

Follow on Instagram

July 19th-21st 2024

Prince of Wales Showground, 42-72 Holmes Rd, Bendigo, Victoria

Find us on FacebookFollow us on TwitterFollow us on Instagram

ASBA logo