Friday 9am - 5pm
Saturday 9am - 5pm
Sunday 9am - 4pm
Merino Ram Sale, Sunday 1pm - 3pm
*Event Times/ Locations subject to change closer to date.
EVENT | TIME | LOCATION |
Site Setup concludes and show bump in | 9.00am - 10.30pm | |
Dorper/White Dorper exhibits to be penned | 9.00am | Regional Exhibition Centre |
Dorper/White Dorper scanning commences | 9.00am | Regional Exhibition Centre |
Judging of Merino Classification | Noon - 6.00pm | Bendigo Exhibition Centre |
White Suffolk Sheep to be penned | Prior to 12.30pm | Regional Exhibition Centre |
White Suffolk Sheep Scanning | 1.00pm | Regional Exhibition Centre |
EVENT | TIME | LOCATION |
Merino All Classes | Class judging from 8.30am | Bendigo Exhibition Centre |
Merino Pairs | Morning | Bendigo Exhibition Centre |
O'Sullivan Transport Yard Dog Trials | 8.30am - 4.45pm | The Oval |
Scanning all Breeds | 9.00am | |
Final Judging - Australian Fleece Competition | 9.00am | Bendigo Exhibition Centre |
All Purpose Merino Classes Scanning | 9.00am - 12.00pm | Bendigo Exhibition Centre |
Merino Breed Displays | 9.00am - 5.00pm | Stud Display Marquee |
Shearing Demonstrations and Training Day - Judges Workshop | 9.00am - 4.00pm | Shearing & Wool Handling |
Woolcraft Displays and Demonstrations | 9.00am - 5.00pm | All Woolcraft Pavilions |
Sites open to the public for sale of Wool Products and Craft Supplies | 9.00am - 5.00pm | Noble & Osborne Pavilions |
Ross McKenzie Scholarship Program | 9.00am - 10.15am | Technology Marquee |
Judging of White Dorper Sheep | 9.00am | Regional Exhibition Centre |
Judging of Polwarth Sheep | 9.00am | Bendigo Exhibition Centre |
Judging Merino General Classes | From 9.00am | Bendigo Exhibition Centre |
Judging of Shropshire Sheep | 9.30am | Regional Exhibition Centre |
Judging White Suffolk Sheep | 9.30am | Regional Exhibition Centre |
Judging of English Leicester Sheep | 10.00am | Regional Exhibition Centre |
Judging of Dorset Downs Sheep | 10.00am | Regional Exhibition Centre |
Bob the Butcher Carcass Master Class | 10.00am & 1.30pm | Festival of Lamb Marquee |
Judging Victorian Merino Pair | Morning | Bendigo Exhibition Centre |
Young Voices from the Land Forum | 10.15am - 11.15am | Technology Marquee |
Woolcraft & The Student Collective Fashion Parade | 11.00am | Noble |
Bendigo Festival of Lamb - Cooking Demonstration | 12.00pm - 1.00pm | Festival of Lamb Marquee |
Judging of Lincoln Sheep | 11.00am | Regional Exhibition Centre |
Judging of South Suffolk Sheep | 11.00am | Regional Exhibition Centre |
The Benefits of a Self Replacing Flock | 11.15am- 11.45am | Technology Marquee |
Judging of Dorset Horn Sheep | 11.00am | Regional Exhibition Centre |
Women of Wool - Lunch | 12.00pm | Bendigo Exhibition Centre |
Judging of National Corriedale Pairs & Schools Competition | 12.00pm | Bendigo Exhibition Centre |
Judging of Corriedale Schools | 12.00pm | Bendigo Exhibition Centre |
AI Tech Opportunities for the Sheep Industry | 12.00pm - 12.30pm | Technology Marquee |
Agriculture and Climate - How Farmers can Capitalise | 12.30pm - 1.00pm | Technology Marquee |
Judging All Purpose Merino Classes | 1.00pm | Bendigo Exhibition Centre |
Judging of Hampshire Downs Sheep | 1.00pm | Regional Exhibition Centre |
Judging of Prime SAMM | 1.00pm | Regional Exhibition Centre |
Judging of Southdown Sheep | 1.00pm | Regional Exhibition Centre |
Eliminating Losses Using Satellite Tracking | 1.00pm - 1.30pm | Technology Marquee |
Judging of Australian White Sheep | 1.30pm | Regional Exhibition Centre |
"Can You Stand By What You Sell" | 1.30pm - 2.00pm | Technology Marquee |
Judging of Charollais Sheep | 2.00pm | Regional Exhibition Centre |
Estate Planning Robertson Hyett | 2.00pm - 2.30pm | Technology Marquee |
Young Voices from The Land Forum | 2.30pm - 3.30pm | Regional Exhibition Centre |
Judging of Valais Blacknose Sheep | 3.00pm | Regional Exhibition Centre |
Fashion Parade Commercial Garments | 3.00pm | Noble |
Harvesting your Ag Career | 3.30pm - 4.00pm | Technology Marquee |
Smart Farming for the Future | 4.00pm - 4.30pm | Technology Marquee |
Upskilling in the Sheep and Wool Industry | 4.30pm - 5.00pm | Technology Marquee |
Supplementary Nutrition | 5.00pm - 5.30pm | Technology Marquee |
Judging of the RASV National Merino Pairs (Evening Function) | March shorn 5.30pm & August shorn 6pm | Bendigo Exhibition Centre |
Stud Masters Muster Get Together | 7.00pm | Bendigo Exhibition Centre |
EVENT | TIME | LOCATION |
Dohne Merino FEATURE BREED | Saturday / Sunday | Dohne Marquee Showman’s Area |
O'Sullivan Transport Yard Dog Trials | 8.30am - 4.45pm | The Oval |
Judging of Corriedale Sheep | 8.30am | Bendigo Exhibition Centre |
North Central Victorian Sports Shears Shearing | 8.30am - 5.00pm | Shearing & Wool Handling |
and Wool Handling Competitions | ||
Merino Breed Displays | 9.00am - 5.00pm | Stud Display Marquee |
Woolcraft Displays and Demonstrations | 9.00am - 5.00pm | All Woolcraft Pavilions |
Sale of Wool Products & Craft Supplies | 9.00am - 5.00pm | Noble & Osborne Pavilions |
Judging of Suffolk Sheep | 9.00 am | Regional Exhibition Centre |
Judging of Border Leicesters | 9.00am | Regional Exhibition Centre |
Judging of Texel Sheep | 9:00am | Regional Exhibition Centre |
Judging of Poll Dorsets Sheep FEATURE BREED | 9.00am | Regional Exhibition Centre |
Agribusiness: Legal Issues Robertson Hyett | 9:00am - 9.30am | Technology Marquee |
Judging of the Black & Coloured Sheep | 9.00am | Regional Exhibition Centre |
Young Voices from The Land | 9.30am - 10.30am | Technology Marquee |
Bob the Butcher Carcass Master Class | 10.00am | Festival of Lamb Marquee |
Judging of Black Dorper Sheep | 10.00am | Regional Exhibition Centre |
Judging of Ultra White Sheep | 10.00am | Regional Exhibition Centre |
Harvesting your Ag Career | 10.30am - 11.00am | Technology Marquee |
Judging of Mohair Fleeces | 10.00am | |
Eliminating Losses Using Satellite Tracking | 11.00am -11.30pm | Technology Marquee |
Judging of Cheviot Sheep | 11.00am | Regional Exhibition Centre |
Woolcraft & The Student Collective Fashion Parade | 11.00am | Noble |
Estate Planning Robertson Hyett | 11.30pm - 12.00pm | Technology Marquee |
Bendigo Festival of Lamb - Cooking Demonstration | 12.00pm | Festival of Lamb |
Young Voices from the Land Forum | 12.00pm - 1.00pm | Technology Marquee |
How to Find and Keep Good Farm Staff | 1.00pm - 1.30pm | Technology Marquee |
Judging of Wiltshire Horn Sheep | 1.00pm | Regional Exhibition Centre |
Judging Finals of All Purpose Merino Classes | 1.00pm | Bendigo Exhibition Centre |
Presentation of Fleece Competition Awards - Champion & Reserves | 1.00pm | Bendigo Exhibition Centre |
Training Programs on Sustainable Agriculture and Horticulture | 1.30pm - 2.15pm | Technology Marquee |
Judging Merino Bare Breech Class | 1.30pm | Bendigo Exhibition Centre |
Fashion Parade Commercial Garments | 2.00pm | Noble |
Grow Your Career in Agriculture | 2.15pm - 2.45pm | Technology Marquee |
Judging Wiltipoll Sheep | 3.00pm | Regional Exhibition Centre |
Bendigo Festival of Lamb - Cooking Demonstration | 3.00pm | Festival of Lamb Marquee |
Sponsors and Breeders Cocktail Party | 5.30 - 7.00pm | Bendigo Exhibition Centre |
Merino Group Classes | Bendigo Exhibition Centre | |
EVENT | TIME | LOCATION |
Dohne Merino FEATURE BREED | Saturday / Sunday | Dohne Marquee Showman’s Area |
O'Sullivan Transport Yard Dog Trials | 8.30am - 3.00pm | The Oval |
Corriedale Junior Judging | 8.30am | Bendigo Exhibition Centre |
Judging Merino General Classes Team & Groups | 9.00am - 3.00pm | Bendigo Exhibition Centre |
Merino Breed Displays | 9.00am - 5.00 pm | Stud Display Marquee |
Victorian State Championships Shearing and Wool Handling Competitions | 9.00am - 5.00pm | Shearing & Wool Handling |
Woolcraft Displays and Demonstrations | 9.00am - 5.00pm | All Woolcraft Pavilions |
Sale of Wool Products & Craft Supplies | 9.00am - 5.00pm | Noble & Osborne Pavilions |
Merino - VSMSBA Junior Judging | 10.00am | Bendigo Exhibition Centre |
Interbreed classes AB03, AB04, SIB08S, AB01S-2S, SIB06S, SIB01S - SIB02S, SIB07S, SIB03S- SIB04S | 10.00am | Regional Exhibition Centre |
ASSBA Objective Measurement Class & Champion British Breeds Group | 10.00am | Regional Exhibition Centre |
Woolcraft & The Student Collective Fashion Parades | 11am | Noble |
Bendigo Festival of Lamb - Cooking Demonstration | 11.00am - 3.00pm | Festival of Lamb Marquee |
VAS Ltd Junior Judging Competition State Final - Fleece | 11.00am - 12.30pm | Regional Exhibition Centre |
Judging of the Supreme Australian Prime Lamb Group | 11.00am | Regional Exhibition Centre |
Judging of the Supreme Australian Long Wool Group | 11.00am | Regional Exhibition Centre |
Judging of the Supreme Australian Prime Lamb Exhibit | 11.00am | Regional Exhibition Centre |
Judging of the Supreme Australian Long Wool Exhibit | 11.00am | Regional Exhibition Centre |
Judging of the Champion British Breeds Group | 12.00pm | Regional Exhibition Centre |
Bendigo Festival of Lamb - Cooking Demonstration | 12.00pm | Festival of Lamb Marquee |
Judging of the Schools Interbreed Competition | 1.00pm | Regional Exhibition Centre |
Judging Merino Ram Sale | 1.00pm | Bendigo Exhibition Centre |
Bob the Butcher Carving and Knife Sharpening Demonstration | 1.00pm | Festival of Lamb Marquee |
Merino Ram Sale | 1.00pm | Bendigo Exhibition Centre |
Bendigo Supreme Dorper/White Dorper Ram sale | 1.00pm | Regional Exhibition Centre |
Schools Interbreed Group | 1.15pm | Regional Exhibition Centre |
VAS Ltd Junior Judging Competition State Final - Meat Breeds | 1.30pm - 3.00pm | Regional Exhibition Centre |
Bendigo Festival of Lamb - Cooking Demonstration | 2.00pm | Festival of Lamb Marquee |
Tour groups of 20 or more - $15.00 per head (Please contact our office via email ceo@sheepshow.com)
Feature Breed - Dohne Merino